o nakladatelství XYZ

Nakladatelství XYZ působí na českém knižním trhu od roku 2004. Tehdy jsme vydali první knihu – Jak svět přichází o básníky od Ladislava Pecháčka. Od té doby představujeme čtenářům rok co rok na několik desítek titulů nejrůznějších žánrů.

Naše zaměření je opravdu pestré a vybere si každý: vydáváme původní českou i zahraniční beletrii, autobiografie, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie. Knihy zaměřené na sport i kulturu.

V roce 2011 koupila stoprocentní podíl v nakladatelství XYZ mediální skupina Albatros Media a od tohoto okamžiku získalo nakladatelství silného majitele a rozšířilo tak portfolio nakladatelských značek tohoto mediálního domu.

Svou bohatou a rozmanitou činností jsme se zařadili k nejúspěšnějším nakladatelům a vydavatelům v České republice a na kontě máme řadu čtenářsky oblíbených knih a knižních bestsellerů.

Publikace nakladatelství XYZ získaly mnoho cen. Jen namátkou vybíráme:

2007

Cena E. E. Kische za rok 2007: Touto cenou oceňuje Klub autorů literatury faktu (Česká obec spisovatelů a Asociace organizací spisovatelů Slovenska) nejzajímavější počiny v tomto žánru za předchozí rok.
Luboš Xaver Veselý za knihu DOŽIVOTÍ
Jaroslav Kříženecký za knihu EVA OLMEROVÁ

2008

Cena E. E. Kische za rok 2008
Jaromír Bosák, Dan Hrubý za knihu ČÍNA: ZPRÁVA O ZRODU VELMOCI
Šárka Horáková za knihu PODOBENSTVÍ O FRANTIŠKU VLÁČILOVI
Jaromír Slušný za knihu HISTORIE MUČENÍ (ČESTNÉ UZNÁNÍ E. E. KISCHE)
Petr Vokáč za knihu UKRADENÁ MONA LISA (ČESTNÉ UZNÁNÍ E. E. KISCHE)

Český bestseller v kategorii Populárně-naučná literatura pro dospělé
Rudolf Desenský za knihu JAK POZNAT PSÍ DUŠI

2009

Cena Jiřího Marka za rok 2009: Cenu uděluje Česká asociace autorů detektivní literatury.
Roman Cílek za knihu LETOPISY ZLOČINU

Cena Miroslava Ivanova za rok 2009
NAKLADATELSTVÍ XYZ obdrželo cenu v kategorii pro nakladatele soustavně se věnující vydávání literatury faktu.

2010

Prémie Miroslava Ivanova za rok 2010: Uděluje Klub autorů literatury faktu.
Dan Hrubý za knihu CESTA PRAŽSKÝM KRUHEM
kategorie: produkce literatury faktu za poslední tři roky

Regionální Cena Miroslava Ivanova
LETOHRAD

Ceny E. E. Kische za literaturu faktu byly uděleny českým autorům:
Hana Primusová: 100 NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH KNIH SVĚTOVÉ HISTORIE
Čestná uznání: Vladimír Mátl: KRAJINOU DRUIDŮ, Gustav Oplustil: ZA HUMOREM CESTOU NECESTOU, Radko Pytlík: ZÁHADY LITERÁRNÍHO SVĚTA, Jitka Škápíková, Jan Houser: VZPOMÍNÁTE? TAKOVÍ JSME BYLI
Dále porota udělila čestné uznání NAKLADATELSTVÍ XYZ za soustavné vydávání literatury faktu.

2012

Kniha FIFTY SHADES OF GREY: PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI se stala nejprodávanější českou knihou roku 2012. Stala se vítězem kategorie Překladová beletrie pro dospělé v soutěži Český bestseller a vyhrála i titul Kniha roku na Databazeknih.cz, kde hlasují registrovaní uživatelé.

2013

Kniha FIFTY SHADES DARKER: PADESÁT ODSTÍNŮ TEMNOTY získala ocenění Český bestseller za rok 2013 v kategorii Erotická literatura.

2015

Český bestseller – cenu čtenářů získal Petr Švancara za knihu MERCEDES.

2017

Nejprodávanější knižní novinkou za kalendářní rok 2017 se stal titul SATURNIN SE VRACÍ od Miroslava Macka. Příběh, který navazuje na slavnou knihu Zdeňka Jirotky, získal cenu Český bestseller 2017.

Úspěšný román Miroslava Macka SATURNIN SE VRACÍ získal i hlavní ocenění v šestém ročníku literární soutěže Cena Miloslava Švandrlíka o nejlepší humoristickou knihu českého autora, vydanou v kalendářním roce 2017, kterou každoročně vyhlašuje Obec spisovatelů ČR. Titul, který loni v listopadu vydalo nakladatelství XYZ, zvítězil v konkurenci 22 titulů z osmnácti nakladatelství. 

Druhé místo obsadila dvojice autorů Martina Frühaufová a Daniel Weber za čtivou detektivku SMRT VE ZLATÉ KLECI v Ceně spisovatele Jiřího Marka, určené pro nejlepší detektivku vydanou v daném roce.

2018

Kniha Tary - příběh parkouristy získala ocenění Český bestseller za rok 2018 v kategorii Česká literatura pro děti a mládež

2019

V osmém ročníku Ceny Miloslava Švandrlíka, soutěže pořádané Obcí spisovatelů ve spolupráci s Prahou 11 obdržel Zvláštní cenu poroty Jiří Kučera za knihu BÍLÍ BARONI: NA HRANICE NIKDY VÍCE.

2023

NAKLADATELSTVÍ XYZ obdrželo zvláštní čestné uznání od Obce spisovatelů ČR za péči o dílo Miloslava Švandrlíka

Zvláštní cenu poroty za celoživotní dílo ve znamení humoru od Obce spisovatelů ČR v Cenách Miloslava Švandrlíka obdržel kmenový autor XYZ, moderátor a textař Karel Šíp K ocenění dle výroku poroty přispěly dvě osobité humoristické knihy z XYZ – Do hrobu si to nevemu a Krotitel splašených myšlenek, které ilustracemi doplnil Jiří Slíva.

Redakce

Petr Tychtl
programový ředitel

Výrazná a známá tvář českého knižního trhu. Od mládí se soustavně věnoval literatuře, a to jak autorsky, tak profesně. Po studiích spojil svůj život s knižní branží, které je věrný už takřka třicet let. Začínal jako vedoucí Arbesova knihkupectví na Václavském náměstí, postupně se stal obchodním ředitelem nakladatelství Columbus, zakladatelem a vedoucím knihkupectví Albatros – Skylla v Melantrichově ulici a zakladatelem a product managerem knižní sekce ve své době nejúspěšnějšího zásilkového katalogu Popron Svět zábavy. V roce 2003 se rozhodl založit vlastní nakladatelství, které se během deseti let dostalo na výsluní českého knižního trhu. NAKLADATELSTVÍ XYZ od něj v roce 2011 koupila společnost Albatros Media, se kterou Petr Tychtl dál spolupracuje, a to na pozici programového ředitele NAKLADATELSTVÍ XYZ. Mezi jeho další záliby a aktivity patří film a divadlo. Proto v roce 2010 založil společnost Pantheon production, která iniciovala a spoluprodukovala úspěšný film na základě knižního bestselleru Miloslava Švandrlíka – Doktor od jezera hrochů. Věnuje se rovněž divadelní produkci a jeho společnost Pantheon production inscenuje svá představení po celé České republice.

Linda Donáthová
šéfredaktorka

Od začátku to bylo jasné – čeština za jedna se zavřenýma očima, matematika za tři s odřenýma ušima… Když na gymplu pod správným vedením objevila skvosty zahraniční, ale pro sebe především české literatury, pochopila, že knížky budou její osud. Oblíbené autory neopustila ani na studiích vysoké školy, i když před bohemistikou dala přednost filmové vědě (v diplomce se zabývala Pavlem Kohoutem a jeho režijní a scenáristickou tvorbou). Pracovala jako korektorka, redaktorka, vedoucí vydání a posléze jako šéfredaktorka ve vydavatelství časopisů, do práce i z práce ovšem vždycky vyrážela s knihou v podpaží. A rozdíl mezi magazíny a kvalitní literaturou byl stále propastnější… Logické rozhodnutí na sebe nenechalo dlouho čekat, změnila práci, a knížky se tak konečně staly její hlavní náplní. Ve volném čase učí jógu a věnuje se dalšímu vzdělávání v této oblasti. Jen tak pro radost se učí dánsky a doma má dvě kočky.

Petra Niederlová
literární redaktorka

Dřevo a kniha. Dvě vášně, které Petru provázejí už od dětství. A protože na truhlařinu byla příliš křehká, nakonec zvítězila jako životní profese kniha. Byť dnes už je schopná vyrobit i stůl a židli nebo postavit dům. Už v období vysokoškolských studií byla vyhledávanou redaktorkou. Externě spolupracovala na mnoha titulech mnoha nakladatelství. A v roce 2005 navázala spolupráci i s NAKLADATELSTVÍM XYZ. Když byla v roce 2006 schopná redigovat knihu o olympiádě nepřetržitě 48 hodin, a přispět tak k rekordnímu vydání knihy do tří dnů od skončení akce, bylo jasné, že ji XYZ angažuje natrvalo. Je jediným původním členem redakce, který zažil změnu firmy od jejích skromných začátků až po současnost, kdy je součástí velkého mediálního domu. XYZ byla nevěrná jen dvakrát. Jednou z toho byla holčička a podruhé kluk.

Jana Červená
literární redaktorka

Četla i psala prakticky odjakživa. Ve třinácti napsala dobrodružný román, celé dospívání pak básně. Během studia publicistiky definitivně pochopila, že její síla spočívá nikoli v práci autorské, ale redakční. A když pak v tiráži jedné knihy našla telefon do renomovaného pražského nakladatelství, cesta se otevřela. Po několika kratších epizodách nadlouho zakotvila ve vydavatelství dětských knih a časopisů, odkud ji odvedly až vlastní děti. Ani pak svět knih neopustila a externě se věnovala redakcím a korekturám pro různá nakladatelství. Po návratu z rodičovské dovolené ji XYZ přijalo s otevřenou náručí a umožnilo jí návrat do světa dospělých. Mezi její radosti patří cestování, květiny a francouzská hudba, ale největším štěstím je prostě dobrá kniha.

Ivo Michalík
literární redaktor

Rozhodně neplatí, že by mu knihy učarovaly už v útlém dětství. Ano, rodiče mu brzy vyřídili průkazku do knihovny a nějakou dobu dohlíželi na to, aby se s těmi stohy barevných knížek netahali domů zbytečně. Jenže jak jejich syn rostl, rostl také okruh jeho zájmů a literaturu v ní reprezentovaly maximálně hudební magazíny. Na střední škole však podlehl spolužákovu naléhání, aby si zkusil přečíst román Irvina Welshe. Jakmile přelouskal všechno, co tento skotský samorost napsal, zjistil, že mu nechybí pouze jeho díla, ale i čtení jako takové. Vypátral, kam se mezitím přestěhovala hranická knihovna, a už to jelo – Čapek, Selby, filmové encyklopedie… Po absolvování oboru zaměřeného na film a divadlo na UP v Olomouci chvíli pracoval jako lokální novinář, načež opustil milovanou Moravu a zkusil štěstí v Praze. To mělo nejprve podobu šéfování jednomu mírně obskurnímu magazínu, ale naplno se rozsvítilo až ve chvíli, kdy se rozhodl napřít síly jiným směrem a stal se literárním redaktorem v XYZ. Když po pár měsících zjistil, že se kruh uzavře a on se vrátí ke čtení dětských knih v rámci uspávání prvorozeného syna, odešel na volnou nohu a několik let se živil externími redakcemi a korekturami. No a jakmile vzali jeho synka do školky, zkusil se do XYZ vrátit. A jak vidíte, vyšlo to!