Úvod > O nás > Zprávy z redakce > Držte si bránice! Je tu staříkův tajný deník...

Držte si bránice! Je tu staříkův tajný deník...

24. 05. 2017

Držte si bránice! Právě vychází Tajný deník Hendrika Groena, který se pyšní oceněním „Nejlepší nizozemská kniha roku 2016". Čtenáři, kritika i mnozí spisovatelé se o knize vyjadřují jako o bezkonkurenčně nejlepším evropském humoristickém románu posledních let. Kdo je však jeho autorem zůstává záhadou. „Hendrik Groen" je totiž pseudonym a o tom, kdo se za ním skrývá, se nejen v Nizozemsku vedou vášnivé spory. Spekuluje se o slavném spisovateli, známém stand-up komikovi, ale i o úplně neznámém postarším knihovníkovi - debutantovi. Ať už je Hendrik Groen kdo chce, teď dostávají možnost okusit jeho chytrý humor i čeští čtenáři.

„Je mi 83 a čtvrt a pořád ještě nemám rád staré lidi," píše Hendrik. A zároveň ujišťuje, že nic v jeho tajném deníku není lež, ale zároveň ne všechno je pravda. Stařík Hendrik žije v domově důchodců v Amsterdamu s názvem Dům zapadajícího slunce. Od zbytku jeho osazenstva se však radikálně liší. Nezajímá ho popíjení slabého čaje, senilní žvatlání a věčné stížnosti na zdravotní problémy (zejména zácpu). Nechce pěstovat muškáty, ani vykládat pasians. Zájmy a zvyky jeho vrstevníků mu naopak pěkně lezou na nervy. Hendrik by si totiž v životě „rád ještě něco užil".

Ve svém deníku zaznamenává s místy až cynickou, vždycky však nekonečně vtipnou otevřeností všechny trable neodlučně spojené s životem starých lidí, stejně jako své potrhlé pokusy, jak se vzepřít přírodě. Hendrik touží narušit ubíjející stereotyp a klid podzimu života a je ochoten pro to udělat prakticky cokoliv. Třeba i založit „extremistický anarchistický klub" s výmluvným názvem „Staří-ale-ne-mrtví", jehož cílem je zvýšit prožitek z pokročilého věku pořádáním výletů a jehož základní pravidlo zní „Veškeré kňourání se zakazuje!". Mezi členy klubu patří kromě Hendrika ještě Evert (obhroublý a sarkastický kuřák a pijan, diabetik, který odmítá změnit své zvyky, i když mu zčernají končetiny a hrozí amputace), Grietje (přesvědčená, že trpí Alzheimerovou chorobou), Edward (po mozkové mrtvici mu dělá problém se domluviti) a především Eefje. Tedy žena, kterou by si Hendrik přál potkat o půlstoletí dřív.

A právě kvůli ní se Hendrik rozhodne udělat něco, co může mít - pokud se to nepovede - naprosto devastující následky. Rozhodně jsou devastující pro bránice čtenářů všech věkových kategorií. Román však není jen legrační, ale upozorňuje i na důležité společenské téma - chování a péče společnosti o staré lidi.

V současné době se na motivy Tajného deníku Hendrika Groena připravuje TV seriál, který má prý svým stylem připomínat populární Kancl Rickyho Gervaise.

Zprávy z redakce

16. 05. 2019

6 otázek pro Jakuba Čecha

Jakub Čech je absolvent FAMU, český zvukař, šestinásobný držitel Českého lva za nejlepší zvuk. Ve... [více]

05. 04. 2019

6 otázek pro Naďu Pischovou

V naší rubrice 6 otázek pro… jsme tentokrát vyzpovídali autorku Naďu Pischovou. Povídali jsme si... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím