Úvod > O nás > Zprávy z redakce > Děkujeme za recenzi na knihu Lúzři: Tým v nemilosti

Děkujeme za recenzi na knihu Lúzři: Tým v nemilosti

07. 08. 2017

Lúzři - kniha plná úžasného potrhlého humoru

Jeden z nich je homosexuál z generální inspekce. Další je notorický alkoholik a chvástavý žvanil. Jiného se ostatní bojí, protože nosí smůlu. Jejich excentrická kolegyně se proslavila jako autorka pokleslých krimi románů. A jejich šéfka? Eh, škoda mluvit. Ti všichni tvoří policejní tým, jehož jediným smyslem je, aby je donutil odejít od policie.

Francouzka Sophie Hénaffová (1972) pracuje dlouhá léta v ženském časopise Cosmopolitan, kde vede humoristickou rubriku Cosmoliste. O tom, že má výjimečný smysl pro humor, vás přesvědčí už první stránky její románové prvotiny. Detektivka Lúzři: Tým v nemilosti si získala nadšené čtenáře, kladné recenze a také řadu významných cen. Stručně řečeno, jde o knihu, která nemá ve světě literatury obdoby. Nakladatelství XYZ ji označuje za humoristickou detektivku a je opravdu těžké rozhodnout, zda je tu více detektivna, anebo humoru.

Hlavní hrdinkou knihy je sedmatřicetiletá Anne, která se dopustila něčeho, co dlouhé měsíce řešila policejní inspekce. Ta rozhodla, že Anne nechybovala, přesto se její šéf a mentor rozhodne, že ji odstaví z aktivní služby. Anne, která se jen tak něčeho nezalekne, kývne na nabídku vést tým nepohodlných policistů. Podle plánu by měla šéfovat čtyřiceti ztroskotancům, ale nakonec je ráda, když se objeví dva muži a jedna žena. První z nich je zoufalec, kterého se všichni bojí, protože nosí neuvěřitelnou smůlu. Jeho bývalí parťáci skončili buď v nemocnici, anebo na hřbitově, a najde se pár lidí ve vedení policie, kteří doufají, že podobný osud dostihne i Anne.

Druhým mužem je bývalý člen inspekce, který ji doslova dusil kvůli tomu, co provedla. Dotyčný byl do týmu zařazen kvůli své sexuální orientaci a dost lidí se těší na to, jak Anna pojme spolupráci se svým úhlavním nepřítelem. Třetím zaměstnancem nového týmu je excentrická boubelka, kterou proslavily kriminální romány a později i televizní scénáře. Tato dáma si rozhodně nebere servítky, není jí zatěžko utrácet peníze za své kolegy a na oplátku chce pouze to, aby se kolegové a šéfka smířili s jejím rozmazleným voříškem.

Zpočátku to vypadá, že tým nebude mít co řešit, protože v krabicích s vyřazenými případy jsou pouze obyčejné krádeže nebo ublížení na těle. Lúzři (jak si sami říkají) proto zajásají, když objeví dva staré případy vražd. V jednom případě jde o záhadnou smrt staré dámy a druhý případ se týká zastřeleného námořníka. V tomto ohledu jde o plnokrevnou detektivku, ve které je stále co řešit. Čtenáři správně tuší, že oba případy spolu souvisejí, ale naši vyšetřovatelé vedou pátrání ve dvou liniích. Lúzři nejenže neustále objevují nová překvapivá fakta, ale také jim postupně dochází smysl věcí, které zaznamenali na místech činů. Pokud si rádi hrajete na amatérské detektivy, pak si rozhodně přijdete na své.

Ke dvěma hlavním zápletkám přibudou další a oba případy se výrazně zkomplikují. Ačkoliv jsou aktéři policisté, nečekejte žádnou banální krimi oslavující policejní dřinu. Lúzři jsou totiž vyděděnci, kterými ostatní policisté pohrdají. Protože jsou všem pro smích, vyhlásí oficiálním orgánům válku a jejich jednání připomíná spíše trestnou činnost. Členové týmu, který se úspěšně rozrůstá o další pochybné existence, jsou chytří, vtipní a nenechají si nic líbit. S nadšením na sebe berou role Velkých detektivů z klasických detektivek – hádanek a s chutí bojují nejen proti zločinu, ale také proti svým nafoukaným kolegům a nadřízeným. 

Co se týče legrace, tak vám garantuji, že se budete smát od začátku do konce. Kniha je plná úžasného potrhlého humoru připomínajícího televizní sitcomy. Lúzři se možná chovají jako partička puberťáků, ale o to víc je budete milovat. Lúzři: Tým v nemilosti vám dokážou, že i vyšetřování brutálních zločinů může být ve skutečnosti obrovská zábava. Lúzrům není nic svaté, jejich černý humor je často až na hraně, ale upřímně říkám, že jsem se pobavila jako už dlouho ne.

Recenze: https://www.knihcentrum.cz/luzri-kniha-plna-uzasneho-potrhleho-humoru 

Zprávy z redakce

16. 05. 2019

6 otázek pro Jakuba Čecha

Jakub Čech je absolvent FAMU, český zvukař, šestinásobný držitel Českého lva za nejlepší zvuk. Ve... [více]

05. 04. 2019

6 otázek pro Naďu Pischovou

V naší rubrice 6 otázek pro… jsme tentokrát vyzpovídali autorku Naďu Pischovou. Povídali jsme si... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím