Úvod > O nás > Zprávy z redakce > 6 otázek pro spisovatele Martina Jandu

6 otázek pro spisovatele Martina Jandu

28. 02. 2019

Na konci února jsme vydali debutovou knihu Martina Jandy Pro dnešek a pro příště zavřeno. Strhující příběh několika přátel a jedné hospody v soukolí dějin se odehrává v dramatické době a na dramatickém místě. Více nám prozradil sám autor… 

Co vás vedlo k tomu vybrat si pro vaši novou knihu prostředí Sudet na konce 30. let a v době války?

To období je stále třináctou komnatou české moderní historie. Zdá se mi, že Češi se ve své většině neustále obsazují do role oběti, ale trochu zapomínají, že oběťmi té šílené doby byli i mnozí jejich německy hovořící krajané. Přitom onen německý strašák v naší společnosti stále funguje, stačí se podívat na prezidentské volby v roce 2013 či hysterii komunistů a nacionálů, když někdo z České republiky navštíví sraz českých Němců.

Když se člověk podívá na archivní filmové záběry a fotky z obsazování Sudet Wehrmachtem, získá nutně dojem, že všichni čeští Němci Hitlera nadšeně vítali. Ale stejně tak, když člověk neznalý souvislostí shlédne záznamy prvomájových průvodů dejme tomu ze sedmdesátých let, dospěje k závěru, že Češi Husáka prostě zbožňovali. Jenže, dělat takové závěry je zjednodušující. Tím nechci bagatelizovat zločiny, kterých se nemálo českých Němců dopustilo, ať už v Čechách či kdekoliv jinde, ale principy kolektivní viny jsou podle mě nepřijatelné. Nicméně chápu, že lidem, kteří měli příbuzné třeba v Lidicích či jejich přátelé zahynuli v Mauthausenu, bylo po skončení války zle čehokoliv, co se jen tvářilo německy. Také je třeba říct, že dost českých Němců dalo skrze nacionalismus přednost totalitě před demokracií.

Ale ta doba je nakonec jen kulisa. Stejně tak by se příběh mohl odehrávat ve Stalinově SSSR, Maově či současné Číně, Gottwaldově Československu, jen za mírně změněných podmínek. I v takových zrůdných režimech lidé milují, pracují, snaží se tvořit. Zajímal mě příběh obyčejného člověka, který nemá ambice nijak vytvářet dějiny. Jenže doba ho semele, aniž by se ho na cokoliv ptala.

Měly postavy v knize k nějaké reálné předobrazy?

Do jisté míry ano. Ale ne z té doby.

Během redakce jsme se zamýšleli nad tím, zda upravovat např. oslovování „ty vole“, protože to se tehdy běžně nepoužívalo. Ale pak nám došlo, že Hans a Stefan spolu vlastně mluvili patrně německy. Je to tak?

Určitě spolu mluvili německy, ale protože tímhle jazykem umím nanejvýš koukat, dovolil jsem si jim do úst vložit moderní češtinu. Ostatně, když někdo píše epopej dejme tomu z husitské doby, asi své hrdiny také nenechá hovořit staročeštinou :)

Narodit se do smíšené česko-německé rodiny nepředurčovalo tehdy dobrý osud. Co byste radil mladému muži, občanu ČSR německé národnosti s českými kořeny a příbuznými v roce 1938 vy? Odstěhovat se do českého vnitrozemí? Odejít do Říše? Emigrovat mimo náš prostor?

V roce 1938 jen ty nejbystřejší hlavy předpokládaly, jaký nakonec bude skutečný další vývoj v Evropě. Krátce po podpisu mnichovské dohody se většině Evropanů zdálo, že válka je zažehnána a mírové období bude pokračovat. I fanatičtí henleinovci tehdy asi netušili, že už za čtyři roky budou za svého zbožňovaného Führera umírat u Stalingradu. Pronásledovaní evropští Židé ani během války nevěřili – a těžko se jim divit – oněm šíleným příběhům vymykajícím se z jakékoliv dosavadní zkušenosti z Osvětimi, Treblinky či Sobiboru, byť ty už tehdy prosakovaly na povrch. Až konec války ukázal účet Hitlerovy zrůdné diktatury. Tudíž z tehdejšího pohledu bych si jen těžko troufal cokoliv radit. Nicméně, i v současnosti je vidět, že souboj mezi svobodou a totalitními tendencemi není zdaleka u konce, a že i zárodkům tyranie je třeba čelit. 

Publikujete v našem vydavatelství první knihu, takže našim čtenářům ještě nejste moc známý. Můžete nám říct o sobě něco víc?

Pro dnešek a pro příště zavřeno je moje knižní prvotina, ale už nějakou dobu píšu pro náš divadelní spolek Na kusy hry. Bez výjimky se jedná o poněkud černější komedie, takže žánrově jsou od knihy docela vzdálené. Například hra Měsíc v úplňku je o pekelnících, kteří musí plnit plán sběru lidských duší, poslední hra Spiknutí byla, jak název napovídá, inspirována nejrůznějšími potrhlými konspiračními teoriemi, které nacházejí živnou půdu zejména na sociálních sítích.

Chystáte nějakou další knihu, na kterou bychom se mohli těšit?

Něco v hlavě a na papíře už mám, ale když člověk přijde z práce, kde jako redaktor celý den klofe do počítače, na vlastní psaní mu už tolik energie nezbývá. Takže, pokud se někdo opravdu bude těšit, asi to bude trochu delší těšení :)

Zprávy z redakce

10. 03. 2021

Předpověděl spisovatel Franck Thilliez budoucnost?

Když v roce 2015 francouzský autor Franck Thilliez vydal ve své rodné zemi knihu Pandemie, mnoho... [více]

04. 11. 2020

6 otázek pro Alexandru Schneider Hrouzkovou…

Známá psycholožka a psychoterapeutka právě vydává v NAKLADATELSTVÍ XYZ svou třetí knihu,... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím