Úvod > O nás > Zprávy z redakce > 6 otázek pro Pavla Taussiga

6 otázek pro Pavla Taussiga

20. 06. 2019

Pavel Taussig je filmový historik, scenárista, novinář a publicista. Kromě stránek knih, jež jsme vydali, jste se s ním mohli setkat v různých společenských, televizních, rozhlasových a filmových časopisech. Pod naším nakladatelstvím vydal již celou řadu děl a my jsme moc rádi, že nám odpověděl na několik (nejen) literárních otázek >>>

Letošní rok je pro vás jubilejní. Nejenže slavíte krásné kulaté narozeniny, ale zároveň vám v našem vydavatelství právě vychází 10. kniha! (A to od roku 2012 čili během devíti, tudíž jste statisticky produktivnější než Michal Viewegh v nejaktivnějším věku!) Co vás motivovalo pustit se tak intenzivně během posledních let právě do psaní knih?

Napsat dokonce několik knih jsem se rozhodl proto, že jsem chtěl zúročit dlouholetý zájem o historii naší kinematografie a některých významných tvůrčích osobností. Nasbíral jsem poznatky v archivech, z rozhovorů s pamětníky i z pozůstalostí, a přišlo mi líto nechat si “to” jen pro sebe. Snad ze mě nemluví pýcha, která – jak známo – předchází pádu.

Prozradíte čtenářům, která z těch deseti knížek je vám jako autorovi nejmilejší? Nebo tedy, abychom těm ostatním nekřivdili, „jedna z nejmilejších“?

Milá je mi kniha Neznámí hrdinové. Pohnuté osudy, již kvůli podmanivé obálce. A také proto, že ty osudy mne zasáhly. Velice kupříkladu tragický příběh obětavé ženy Ottly Davidové, nejmladší a nejmilovanější sestry Franze Kafky. Rozvedla se za války s árijským manželem, aby uchránila před německou zvůlí jeho i dvě dcery; v terezínském ghettu se dobrovolně přihlásila jako ošetřovatelka nezaopatřených dětí, starala se i o skupinu polských židovských sirotků, které neopustila, ani když byly poslány na smrt...Její osud je v určitém ozvuku zobrazen ve filmu Daleká cesta. Měl jsem štěstí, že jsem několikrát mohl navštívit paní Věru Saudkovou, starší dceru Ottly Davidové.

V březnu vyšla vaše kniha „Barrandovská bohéma?“ proč je na konci názvu titulu otazník?

Otazník v titulu Barrandovská bohéma? je proto, že knihou tak trochu polemizuji se seriálem Bohéma, v němž je dost nepřesností a přímo chyb. Namátkou: Oldřich Nový s manželkou neměli syna, který by jako malý zemřel; adoptovali si dceru, která se dožila požehnaného věku, režisér Martin Frič zemřel v nemocnici, neboť měl rakovinu a ne – jak bylo divákům vnucováno – že by jako vyléčený alkoholik po ruské okupaci vypil skoro celou lahev koňaku a upadl do kómatu, z něhož se už neprobral...A mluvit v době okupace a padesátých let o barrandovské bohémě je – diplomaticky řečeno – nadnesené.

Několik vašich knih se pěkně vyjímá v řadě „Objevené portréty“, z jakého důvodu právě knihy o Hugovi Haasovi, Vlastovi Burianovi a Jindřichu Plachtovi patří do této řady portrétů „objevených“?

Knihy životních příběhů našich významných herců a komediálních herců (chcete-li komiků) mi nakladatelství Plus zařadilo do edice, kterou oni nazvali Objevené portréty. Snad jsem něco objevného o nich přidal. Huga Haase jsem představil nejen jako hollywoodského herce, ale i jako režiséra, jeho bývalá manželka, paní Bibinka, mi kromě zajímavých informací a vzpomínek předala i Haasovy soukromé fotografie a soubor portrétních fotografií z Národního divadla. O Haasově soukromí jsem se dozvěděl i od jeho neteře, osud mi přál, že jsem se dostal ke korespondenci z poválečného období Hugo Haas – Jan Werich. Do textu knihy o Vlastovi Burianovi jsem začlenil dosud nepublikované vzpomínky lidí, kteří se s králem komiků osobně setkali a které mi sdělili.

V úvodu knihy „Dědkovské rady filmového historika“ zmiňujete, že „mnoho lidí sbírá léčivé byliny pro zdraví vlastní osoby a svých blízkých, ale Pavel Taussig sbírá již mnoho let léčivé rady, o které se dělí se se čtenáři“. Prozradíte, jestli opravdu sbíráte i sušíte byliny, jak popisujete v knize? Mohl byte vyzdvihnout jednu opravdu „super radu“ filmového historika – bylinkáře?

Jednu super radu pro zdraví rád poskytnu: Drazí spoluobčané, hodně se pohybujte, velice dobrá je chůze!

A samozřejmě, co by vaše čtenáře zajímalo nejvíc… na jakou další vaši knihu se mohou těšit?

Dokončuji další portrétní knížku – o Janu Werichovi. Kéž by se naplatilo, že se na ni můžou zájemci těšit.

Zprávy z redakce

10. 03. 2021

Předpověděl spisovatel Franck Thilliez budoucnost?

Když v roce 2015 francouzský autor Franck Thilliez vydal ve své rodné zemi knihu Pandemie, mnoho... [více]

04. 11. 2020

6 otázek pro Alexandru Schneider Hrouzkovou…

Známá psycholožka a psychoterapeutka právě vydává v NAKLADATELSTVÍ XYZ svou třetí knihu,... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím