Úvod > O nás > Zprávy z redakce > 6 otázek pro Naďu Pischovou

6 otázek pro Naďu Pischovou

05. 04. 2019

V naší rubrice 6 otázek pro… jsme tentokrát vyzpovídali autorku Naďu Pischovou. Povídali jsme si především o jejím debutu Vypůjčená minulost, který u nás vyšel v půlce letošního února.

Vypůjčená minulost je vaše knižní prvotina. Co vás na přípravě knížky bavilo, či překvapilo nejvíce?

Bavilo mne pronikat hlouběji to nitra postav a do jejich tajemství. Překvapilo mě, jak je někdy těžké udržet si kontrolu nad příběhem a nenechat se jím odvézt od tématu, od podstaty, od toho, co chcete sdělit, protože příběh jako takový je jen jedna rovina, jedna část. Tou druhou je téma, které v sobě nese a je někdy obtížné nepodlehnout příběhu a neopustit téma.

V knize hraje velkou roli deník. Co vy a deníkové zápisky? Psala jste si někdy deník?

Psala jsem si deník kdysi, v době dospívání. Vlastně v podobném věku, v jakém si jej vedla matka z mé knihy.  

Jakým způsobem vás oslovuje právě období, kterému se v knize věnujete?

V knize se prolínají dvě období, doba několik let před revolucí a současnost. V čase konce totality jsem byla ve věku dospívání. V období osobní proměny, která je provázena zvýšenou citlivostí se zároveň odehrávala dějinná proměna naší společnosti, kterou jsem velmi intenzivně prožívala.  

Byla jsem ve věku, kdy lidé mé generace velmi silně vnímali podstatu tehdejšího režimu, zároveň jsme však byli stále ještě vlastně dětmi. Tehdejší poměry nás trochu nutili dříve dozrát a naučit se rozpoznávat podivné zlo totality, s jejíž manipulací jsme se potýkali už od školních let. Na jedné straně tíseň vnější reality a na straně druhé přirozená (dětská či pubertální) lehkost vnímání vlastní existence. Byl to velký kontrast, který díky revoluci nemusel dále narůstat. V době mé rané mladosti jsem zažila atmosféru velké radosti ze změn poměrů a naději. To si pamatuji nejvíc.

Mají postavy v knize reálný předobraz? Je možné některé prvky považovat za autobiografické?

Všechny postavy jsou vymyšlené a reálný předobraz nemají. Ale jedna z nich, matka, je advokátka stejně jako já. Proto se dá říct, že jsem v jejím případě vycházela ze znalosti této profese a prostředí, a současně i z určité generační zkušenosti.

Můžou se čtenáři těšit na další knihu? 

Myslím, že ano.

Kdo je váš oblíbený autor či autorka, případně literární inspirace?

Mám ráda Ernesta Hemingwaye, a další americké autory. Z českých autorů se mi líbí Kateřina Tučková.

Zprávy z redakce

10. 03. 2021

Předpověděl spisovatel Franck Thilliez budoucnost?

Když v roce 2015 francouzský autor Franck Thilliez vydal ve své rodné zemi knihu Pandemie, mnoho... [více]

04. 11. 2020

6 otázek pro Alexandru Schneider Hrouzkovou…

Známá psycholožka a psychoterapeutka právě vydává v NAKLADATELSTVÍ XYZ svou třetí knihu,... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím