Úvod > O nás > Zprávy z redakce > 6 otázek pro Mikyho Škodu

6 otázek pro Mikyho Škodu

16. 08. 2019

V 17 letech začal cestovat na vlastní pěst a postupně projel přes 40 zemí, většinu několikrát. Založil a 5 let vedl závod po Evropě LowCost Race. Spoluzaložil a 2 roky vedl teambuildingovou agenturu Play with balls. Na půl roku vyzkoušel práci marketingového ředitele v Amsterdamu. Vystudoval Fyzioterapii a Management volného času Vylezl několik nejvyšších hor Evropy a pomáhal lidem plánovat jejich expedice. Pět let vedl skautský oddíl. A o tom všem, co mu tohle všechno dalo do života, napsal knihu Můžeš (po)dělat cokoli.

Kdo je vlastně Miky Škoda? Jak bys popsal sám sebe tak, abys přesvědčil čtenáře, že si mají přečíst tvůj příběh?

Myslím, že právě chuť poznávat svět a život ze všech stran mi trochu brání se zařadit do běžné kolonky, kterou bych se snadno popsal. Moje vnitřní dítě je živé, hravé a přes zkušenosti dospělého člověka chce poznávat pravdu o světě a o životě. To, co mě žene dopředu k dělání věcí, které se vymykají prostředí, ve kterém vyrůstala většina z nás, paradoxně není odvaha, ale strach. Strach zemřít neprožitý život. Rozhodně bych se nenazval cestovatelem vzhledem k tomu, že naprostou většinu roku žiju v Česku. Tady vymýšlím způsoby, jak veřejnosti předat zkušenosti ze světa, nebo spíš jak zprostředkovat možnosti a inspirovat k tomu si prožít věci, které jsem prožil já.

V knize často hovoříš ke čtenáři. Představoval sis někoho konkrétního? Dokázal bys vlastně popsat, pro koho jsi knihu psal?

Měl jsem 2 lidi, které jsem si představoval konkrétně, ale to ví jenom oni. Veřejná verze vcelku blízká pravdě je taková, že to píšu sám sobě před deseti lety. Takovému, který pomalu začal podléhat dojmu, že se má smířit s tím, že v životě nic moc nepozná, nebude dělat smysluplnou práci a pořád bude tak nějak nešťastný. A zároveň takovému, který si dokázal uchovat kousek naděje, že to v životě možná může chodit úplně jinak.

Co tě ve škole nenaučili a myslíš, že měli?

Ve škole mě naučili spoustu zajímavých věcí, ale jaksi málo těch užitečných. Učitel byl studnice dogmatických informací a já byl odměňován ne za přemýšlení, ale za papouškování. Odnaučil jsem se tam odměňovat sám sebe a zároveň jsem se naučil se zaměřovat na to, co mi nejde a co mě nebaví místo toho, do čeho by mi dávalo smysl investovat energii. Nechci tvrdit, že české školství je celé špatně, ale v rámci téhle otázky si moc rád postěžuji. Co mi ze školy chybí absolutně nejvíc, jsou tři věci. Schopnost kritického myšlení, informace o tom, že zaměstnání není jediná životní volba a pochopení, že nejpraktičtější pro život není memorování, ale schopnost se přizpůsobovat změnám v životě i na trhu, kreativita a schopnost si umět informace dohledávat. Vlastně mi škola trochu zhatila vztah k vzdělání. Nabyl jsem totiž dojmu, že vzdělání končí akademickým titulem, což je z principu naprostá hloupost. Titulem vzdělávání začíná. Škola by měla motivovat k poznání a ne k tomu čekat, že mi někdo udělí tři písmena před jméno. Tahle písmena za 15, nebo spíš za 10 let nebudou nést jediný důkaz o tom, jestli jsem opravdu odborník na obor, který jsem kdysi vystudoval. Svět a informace se vyvíjí extrémně rychle a chuť mít "dokončené vzdělání" je nejnepraktičtější touhou, kterou můžeme mít.

Procestoval jsi už kus světa. Je ale nějaké místo, které bys rád navštívil a zatím se nepodařilo?

Dojet ve smyslu fyzicky se někam přemístit dneska můžu kamkoliv. Nejvíc mě proto lákají uzavřené kmeny a kultury, kam se prostě autem dovézt nejde. Nebo jde, ale dokud tam nestrávíš pár měsíců nebo let, prostě tě mezi sebe nevezmou a neodkryjí ti všechno. Mým ultimátním cestovatelským cílem je ale cesta do vesmíru a já dělám všechno proto, aby to dopadlo. Bez toho do hrobu jít nehodlám.

Nedávno jsi spustil projekt X-Challenge. Jak jsi na tom ty a výzvy? Je nějaká, při jejímž plnění jsi se opravdu necítil dobře?

X-Challenge je můj srdcový projekt, který shrnuje několik základních myšlenek, které chci Čechům předat. Zaprvé zjisti, co všechno můžeš dokázat - a že toho je vážně hodně. Buď si vědom svých schopností a potenciálu, tedy buď sebevědomý. To tu moc neumíme - já sám to střídavě hledám a ztrácím. Zadruhé ukaž ostatním, že svět je ve skutečnosti dobrý - že není tak špatný, jak to může působit z médií. A že pokud máš dobrou myšlenku, lidi skutečně nemyslí jenom na sebe a rádi ti pomůžou. Já sám čelím každý den výzvě tato přesvědčení testovat a případně přizpůsobovat novým zkušenostem. Podnikání v téhle oblasti je pro mě v některých chvílích opravdu ta nejnáročnější výzva, ve které se zřídka cítím komfortně. Ale zároveň je ze všech výzev tou nejsmysluplnější a úspěchy jsou nějsilnější, co jsem zažil.

Máš teď rozjetého něco dalšího? Mohou se s tebou čtenáři někde v nejbližší době potkat?

 Kromě X-Challenge vedu neziskovku LeapMakers, která se věnuje právě českému vzdělání a pomoci středoškolákům najít svoje talenty a odhalit jejich potenciál. Děláme workshopy po celé republice. K tomu vydáváme stejnojmenný podcast o štěstí a úspěchu v kontrastu s pěnězi a slávou, tedy s tím, s čím je to spojováno nejčastěji. V rámci X-Challenge na podzim chystáme Weekendovky, tedy akce pro veřejnost, kde lidi poznávají svoje vlastní schopnosti a hodnoty skrze hry a psychologické programy. Beru to jako určitý druh skautských akcí pro neskautskou veřejnost. K tomu jsme spustili mobilní appku X-Challenge, díky které se člověk může zdarma posouvat v životě skrze smysluplné každodenní výzvy, které může plnit třeba cestou do práce. A pak chystáme spoustu dalších akcí včetně přednášek v průběhu roku, na které se nemůžu dočkat.

 

Zprávy z redakce

10. 03. 2021

Předpověděl spisovatel Franck Thilliez budoucnost?

Když v roce 2015 francouzský autor Franck Thilliez vydal ve své rodné zemi knihu Pandemie, mnoho... [více]

04. 11. 2020

6 otázek pro Alexandru Schneider Hrouzkovou…

Známá psycholožka a psychoterapeutka právě vydává v NAKLADATELSTVÍ XYZ svou třetí knihu,... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím