Úvod > O nás > Redakce

Petr Tychtl

programový ředitel

Výrazná a známá tvář českého knižního trhu. Od mládí se soustavně věnoval literatuře, a to jak autorsky, tak profesně. Po studiích spojil svůj život s knižní branží, které je věrný už více než dvacet let. Začínal jako vedoucí Arbesova knihkupectví na Václavském náměstí, postupně se stal obchodním ředitelem nakladatelství Columbus, zakladatelem a vedoucím knihkupectví Albatros – Skylla v Melantrichově ulici a zakladatelem a product managerem knižní sekce ve své době nejúspěšnějšího zásilkového katalogu Popron Svět zábavy. V roce 2003 se rozhodl založit vlastní nakladatelství, které se během deseti let dostalo na výsluní českého knižního trhu. NAKLADATELSTVÍ XYZ od něj v roce 2011 koupila společnost Albatros Media, se kterou Petr Tychtl dál spolupracuje, a to na pozici programového ředitele NAKLADATELSTVÍ XYZ. Mezi jeho další záliby a aktivity patří film a divadlo. Proto v roce 2010 založil společnost Pantheon production, která iniciovala a spoluprodukovala jeden z divácky nejúspěšnějších filmů posledních let Doktor od jezera hrochů. V České a Slovenské republice ho vidělo více než 500 000 diváků a jeho televizní premiéra byla vůbec nejsledovanějším televizním pořadem za rok 2011. V současné době Petr Tychtl rozjíždí další filmový projekt a zároveň je producentem divadelních inscenací pod hlavičkou Pantheon production po celé České republice.

Email: petr.tychtlalbatrosmedia.cz

 

Michaela Celárková

šéfredaktorka

Protože se už od dětství pohybovala v divadelním zákulisí a na hodinách češtiny byla příkladem pro ostatní studenty, bez váhání si po maturitě vybrala obory bohemistika a divadelní věda. Tu studovala na univerzitách v Olomouci, Vídni a v Praze. Nad obligátní otázkou „co budeš proboha jednou dělat?“ vždy jen mávla rukou a dál snila o závratné kariéře v divadle. Osud (a píle) ji však nakonec dovedly k práci v nakladatelství, kterou si zamilovala už po prvních pár dnech. Ještě předtím zajišťovala licence pro divadelní užití autorských děl v divadelní, literární a mediální agentuře DILIA, kde později již jako vedoucí literárního oddělení založila a do svého odchodu třikrát úspěšně realizovala Literární grant DILIA.

Email: michaela.celarkovaalbatrosmedia.cz

 

Markéta Kovaříková

literární redaktorka

Pro současnou profesní dráhu ji předurčil už pan učitel češtiny na základní škole, který kluky tahal za uši (ano, bylo to v době, kdy rodiče ještě tělesné tresty vítali) a Markétku oslovoval Barunko kvůli podobnosti s Šafránkovou z filmové Babičky. Lásku k literatuře a jazyku zasely i další výrazné osobnosti, zejména paní PhDr. Magdaléna Jiříková a PaedDr. Helena Kupcová. A to ostatní bylo už jen dílem náhod a setkání s dalšími více či méně inspirativními osobnostmi. Nakonec z toho je už 15 let praxe ve vydavatelstvích a nakladatelstvích tištěných médií. Jejím cílem je pokusit se přispět ke zvýšení obecné úrovně překladové literatury z angličtiny. Sen se stal skutečností, v současné chvíli je obklopena krásnými knihami v Nakladatelství XYZ.

Email: marketa.kovarikovaalbatrosmedia.cz

  

Jitka Hanušová

literární redaktorka

V dětství ji obklopovaly knihy, které její děda – často pod pultem – kupoval, nebo sestavoval z novinových a časopiseckých seriálů a pak je sám vázal či lisoval. Ležet na válendě u knihovny a číst si nebo si jimi jen tak listovat, byla oblíbená kratochvíle. Když tam jednou objevila Básně Françoise Villona, byla lapena! Další osudové setkání se odehrálo v přerovské knihovně, když se jí do ruky dostaly islandské ságy. Mimo jiné zásluhou skvělé češtinářky pak cesta z gymnázia vedla na bohemistiku při FF UP v Olomouci. Tam se podílela na organizaci Festivalu básníků v Galerii U Mloka a Literárního festivalu LIBRI. A protože její láska k severu nepolevila, spíš naopak, šla studovat finštinu na FF UK v Praze. V posledních letech spolupracovala s řadou literárních periodik a nakladatelství, ať už jako autorka, překladatelka či redaktorka, a nadále se ve všech svých aktivitách snaží propojovat literaturu, Finsko, fotografii… a mezi to infiltrovat běhání, jízdu na kole či starém motocyklu.

Email: jitka.hanusovaalbatrosmedia.cz 

Zprávy z redakce

06. 03. 2017

E. L. Jamesová, všechno nejlepší k narozeninám!

V úterý 7. března slaví své narozeniny jedna z nejznámějších spisovatelek současnosti, E. L.... [více]

01. 03. 2017

Minier přichází po Mrazu, Kruhu a Tmě se Zkurveným příběhem!

Po bestsellerové sérii thrillerů s kriminalistou Martinem Servazem, na níž nadšenými ohlasy a... [více]