Úvod > O nás > Redakce

Petr Tychtl

programový ředitel

Výrazná a známá tvář českého knižního trhu. Od mládí se soustavně věnoval literatuře, a to jak autorsky, tak profesně. Po studiích spojil svůj život s knižní branží, které je věrný už více než dvacet let. Začínal jako vedoucí Arbesova knihkupectví na Václavském náměstí, postupně se stal obchodním ředitelem nakladatelství Columbus, zakladatelem a vedoucím knihkupectví Albatros – Skylla v Melantrichově ulici a zakladatelem a product managerem knižní sekce ve své době nejúspěšnějšího zásilkového katalogu Popron Svět zábavy. V roce 2003 se rozhodl založit vlastní nakladatelství, které se během deseti let dostalo na výsluní českého knižního trhu. NAKLADATELSTVÍ XYZ od něj v roce 2011 koupila společnost Albatros Media, se kterou Petr Tychtl dál spolupracuje, a to na pozici programového ředitele NAKLADATELSTVÍ XYZ. Mezi jeho další záliby a aktivity patří film a divadlo. Proto v roce 2010 založil společnost Pantheon production, která iniciovala a spoluprodukovala jeden z divácky nejúspěšnějších filmů posledních let Doktor od jezera hrochů. V České a Slovenské republice ho vidělo více než 500 000 diváků a jeho televizní premiéra byla vůbec nejsledovanějším televizním pořadem za rok 2011. V současné době Petr Tychtl rozjíždí další filmový projekt a zároveň je producentem divadelních inscenací pod hlavičkou Pantheon production po celé České republice.

Email: petr.tychtlalbatrosmedia.cz

 

Linda Donáthová

literární redaktorka

Od začátku to bylo jasné – čeština za jedna se zavřenýma očima, matematika za tři s odřenýma ušima… Když na gymplu pod správným vedením objevila skvosty zahraniční, ale pro sebe především české literatury, pochopila, že knížky budou její osud. Oblíbené autory neopustila ani na studiích vysoké školy, i když před bohemistikou dala přednost filmové vědě (v diplomce se zabývala Pavlem Kohoutem a jeho režijní a scenáristickou tvorbou). Pracovala jako korektorka, redaktorka, vedoucí vydání a posléze jako šéfredaktorka ve vydavatelství časopisů, do práce i z práce ovšem vždycky vyrážela s knihou v podpaží. A rozdíl mezi magazíny a kvalitní literaturou byl stále propastnější… Logické rozhodnutí na sebe nenechalo dlouho čekat, změnila práci, a knížky se tak konečně staly její hlavní náplní. Ve volném čase učí jógu a věnuje se dalšímu vzdělávání v této oblasti. Jen tak pro radost se učí dánsky a doma má dvě kočky.

Email: linda.donathova@albatrosmedia.cz

 

Vendula Kolašínová

literární redaktorka

Zní to sice jako klišé, faktem ale je, že za lásku ke knihám vděčí především své rodině. Sotva stihla vyrůst z mimina, už ji taťka, Čapkův fanoušek číslo jedna, který brouzdá dokonce i temnými ostravskými ulicemi s knihou před obličejem, uspával každý večer předčítáním z Draculy nebo Strašidla cantervillského. Jakmile ještě malinko povyrostla, jejího staršího bratra začaly vytáčet neustálé prosby o vysvětlení, o čem se baví Pinďa s Myšpulínem v těch komiksových bublinách a proč se na ně Fifinka zase zlobí. Rozhodl se tedy, že sestře radši ukáže, jak ty klikyháky rozluštit, a naučil ji číst. Když pak její maminka začala pracovat v nakladatelství, kam ji často nechávala nakouknout, zůstala dokonale okouzlena nejen světem knih, ale i prostředím, kde tyto poklady vznikaly. Ve škole to bylo po celou dobu dost jednoznačné. Zatímco ji v nočních můrách strašily zlomky a desetinná čísla, odpoledne pomáhala spolužákům pochopit záhady gramatiky české i španělské. Ta druhá nakonec zvítězila, a tak se ponořila do krás románských jazyků, španělské a jihoamerické literatury na filosofické fakultě v Olomouci. Divoká studentská léta kupodivu přežila a po malé odbočce do světa financí ve velkých nadnárodních společnostech si nakonec splnila sen a vrátila tam, kde se cítí nejlíp.

Email: vendula.kolasinovaalbatrosmedia.cz

 

Petra Niederlová

literární redaktorka

Dřevo a kniha. Dvě vášně, které Petru provázejí už od dětství. A protože na truhlařinu byla příliš křehká, nakonec zvítězila jako životní profese kniha. Byť dnes už je schopná vyrobit i stůl a židli nebo postavit dům. Už v období vysokoškolských studií byla vyhledávanou redaktorkou. Externě spolupracovala na mnoha titulech mnoha nakladatelství. A v roce 2005 navázala spolupráci i s NAKLADATELSTVÍM XYZ. Když byla v roce 2006 schopná redigovat knihu o olympiádě nepřetržitě 48 hodin a přispět tak k rekordnímu vydání knihy do tří dnů od skončení akce, bylo jasné, že ji XYZ angažuje natrvalo. Je jediným původním členem redakce, který zažil změnu firmy od jejích skromných začátků až po současnost, kdy je součástí velkého mediálního domu. XYZ byla nevěrná jen dvakrát. Jednou z toho byla holčička a podruhé kluk.

Email: petra.niederlovaalbatrosmedia.cz

Zprávy z redakce

10. 03. 2021

Předpověděl spisovatel Franck Thilliez budoucnost?

Když v roce 2015 francouzský autor Franck Thilliez vydal ve své rodné zemi knihu Pandemie, mnoho... [více]

04. 11. 2020

6 otázek pro Alexandru Schneider Hrouzkovou…

Známá psycholožka a psychoterapeutka právě vydává v NAKLADATELSTVÍ XYZ svou třetí knihu,... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím