Úvod > O nás > Zprávy z redakce > 6 otázek pro Alexandru Schneider Hrouzkovou…

6 otázek pro Alexandru Schneider Hrouzkovou…

04. 11. 2020

Známá psycholožka a psychoterapeutka právě vydává v NAKLADATELSTVÍ XYZ svou třetí knihu, inspirativní příručku s dvaceti příběhy a stovkou psychologických a seberozvojových cvičení. Koho bude její nová knížka bavit, komu udělá radost pod stromečkem a v čem je tenhle nový projekt originální – i o tom si s námi popovídala.

Právě vychází třetí kniha, v níž vystupuje hrdinka Alex. Jak máme Alex chápat? Jste to vy?

 

Má hrdinka Alex jsem v podstatě já. Když už mě přepadne chuť psát, bývá to obvykle v období, kdy mám potřebu si sama pro sebe důkladněji zrekapitulovat uplynulou životní etapu a dělat si pořádek v pocitech a myšlenkách, než přejdu do etapy nové. Mé příběhy pak mohou působit částečně i jako osobní zápisky z deníku. 

 

V knize jste hodně osobní a intimní – nevadí vám pustit si své čtenáře tak „blízko k tělu“? A proč tak vlastně píšete?

 

Myslíte, že je to hodně? Já vám nevím, lidé toho dneska na sociálních sítích o sobě prozradí tolik, že mám pocit, že má knížka je ještě velmi umírněná, co se soukromí týče. Ale jistě, každý máme hranici jinde a co je pro někoho už hodně, pro jiného je běžná věc, o které běžně povídá na potkání. Dobrá otázka je, proč tak vlastně píšu. Asi v prvé řadě proto, že mě to baví. Psaní je pro mě dokonalý relax, když píšu, úplně zapomenu na okolní svět a jednoduše nad klávesnicí odpočívám a dobíjím sama sebe energií. A mám obrovské štěstí, že mé příběhy nacházejí své čtenáře, a tak mohou být i vydány knižně.

 

Tentokrát však v knize nejsou jen příhody ze života Alex, ale každá z kapitol je doplněna tematickými cvičeními. S čím mají podobná cvičení čtenářům pomoct?

 

Jsem profesí psycholožka a psychoterapeutka. Studium a využívání rozličných psychoterapeutických metod a rozvojových praktik je mým denním chlebem. A asi proto mě jednoho dne zničehonic napadlo sáhnout do svých letitých poznámek a dát dohromady všechna cvičení a citáty, které nejenže zvedly náladu mně, ale pomohly s posunem ke spokojenosti a štěstí i mým klientům. Samozřejmě každému funguje trošku něco jiného. Já vybrala ta cvičení, kterým z praxe věřím, o kterých si myslím, že jsou přenositelná v knižní podobě, a doufám, že lidem mohou pomoci udělat radost či dokonce změnit život i takto zprostředkovaně. Zároveň doba přeje moderním technologiím, takže pro čtenáře, kteří si více než s tužkou či perem rozumí s Instagramem, jsem do knihy přidala možnost „plnění úkolů“ s pomocí této sociální sítě. Čtenář si tak může vybrat, zda si bude zapisovat přímo do knihy, zda bude fotit na Instagram, nebo zda ho bude bavit dělat obojí. Kdo nerad píše do knihy, tomu doporučuji zakoupit si krásný sešit a cvičení si vypracovávat do něj.

 

Komu byste vlastně svou novou knihu doporučila?

 

Tak nějak jsem původně předpokládala, že kniha zaujme především městské ženy mého věku. Když jsem však posílala rukopis své rodině a známým, ukázalo se, že nejde ani tak o věk či o pohlaví, ale spíš o to, koho příběhy tohoto typu baví.

 

Vaše kniha je svým konceptem na českém knižním trhu poměrně unikátní. Nechala jste se někde inspirovat?

 

Víte, já hodně ráda čtu motivační a rozvojovou literaturu, a to nejen kvůli své profesi. Zejména zahraniční publikace jsou v této oblasti mnohem dále než ty naše, motivační knihy mají různé formy. Má knížka bude asi inspirována vším tím, co mě v minulosti zaujalo a co jsem vyhodnotila jako přínosné pro osobní rozvoj i psychoterapii. Ale je pravda, že kombinace ryze osobních příběhů a rozvojových cvičení, jak jsem to pojala já, je možná docela ojedinělá.

 

Co vám napsání knihy dalo (případně vzalo) a co plánujete na literárním poli do budoucna?

 

Psaní mi vždy jen dalo. Pomocí psaní si srovnávám myšlenky, u psaní úžasně odpočívám a dobíjím se optimismem a nadějí – no a zejména v době jarní karantény pro mě bylo psaní i jednou z mála možností smysluplného trávení času, když už jsem nemohla chodit do práce ani nikam jinam. A do budoucna? Ráda bych vydala motivační deník, který už mám dávno rozmyšlený, protože deníky si píšu už léta a vím, co při jejich psaní dobře funguje. A protože jsme zase zavření doma, tak opět píšu další příběhy ze života Alex – ale jestli něco z toho vyjde, případně v jaké podobě, to ukáže až budoucnost.

 

Mgr. Alexandra Hrouzková, Ph.D., psycholožka a psychoterapeutka
www.alexhrouzkova.cz 
Členka ČAP – České asociace pro psychoterapii

Zprávy z redakce

10. 03. 2021

Předpověděl spisovatel Franck Thilliez budoucnost?

Když v roce 2015 francouzský autor Franck Thilliez vydal ve své rodné zemi knihu Pandemie, mnoho... [více]

04. 11. 2020

6 otázek pro Alexandru Schneider Hrouzkovou…

Známá psycholožka a psychoterapeutka právě vydává v NAKLADATELSTVÍ XYZ svou třetí knihu,... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím